Gönderen: dnzrn | 07/12/2011

Gizli Hazineler! Her Yerdeler !

Eğer bu yazıyı okuyorsanız, çok yüksek ihtimalle, yürüyerek ulaşabileceğiniz mesafede gömülü bir veya birçok hazine kutusu var demektir! Şaka olduğunu düşünüyorsanız, devamını okuyun…

Dünyanın her yerinde insanlar özenle seçilmiş yerlere, özel kutular içinde birşeyler gömüyorlar. Bu gömülerin koordinatları ise komünite sayfalarında paylaşılıyor. Bu koordinatlarda bulunan hazineleri ya bir GPS aracılığıyla ya da harita üzerinde yapacağınız ön çalışmayla bulabilirsiniz. Değişik boylarda olabilen bu hazine kutularından neler çıkıyor? Öncelikle bu kapsamlı oyunun kuralları ve tanınmasını sağlayan logosu var. Kurallar, şans eseri bir hazine kutusunu bulan kişileri bilgilendirmek ve onları da büyük ava dahil etmek için yazılmış. Bir kalem ve not defteri de olmazsa olmazlar arasında. Kutuyu her bulan adını ve tarihini not edebilsin diye.  Bunun dışında kutudan küçük eşyalar çıkabiliyor. Bunlar ödülleriniz ! Evet onları alabilirsiniz. Ama bir şartla, yerlerine aynı veya daha yüksek değerde bir şeyler koymanız gerekiyor. Kutudan çıkabilecek bir diğer nesne tipi ise gezgin böcekler (travel bugs) ve özel madeni paralar (geocoins). Bunların üzerlerinde izleme kodları var. Internette bir sayfaya bu kodları girerek bu eşyaların ne zaman, nerelerde bulunmuş, kimlerin elinden geçmiş olduğunu görebiliyorsunuz. Bu böceklerden birisini hazine kutusunda bulursanız, kurallar gereği, yerine birşey koymadan alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken böceği uzun süre elinizde tutmayıp bir başka hazine kutusuna en kısa zamanda koymanız.

Hazineler her yerdeler ! Ankara ve çevre ilçelerde 50’ye yakın, İstanbulda 100’den fazla gömü var.  Hepsi komünite haritalarında işaretli, GPS koordinatları belirli. Hazine kutuları ile ilgili bilinmesi gereken başka bir şey daha var. Bu kutular öyle gelişigüzel her yere konmuyor. İlk hazinenizi bulduğunuzda farkedeceksiniz ki, sizi o noktaya getiren maceranızın en büyük kazanımı kutunun içinden çıkacaklar değil. Kafanızı kaldırın ve etrafınıza iyice bakın. Çok büyük ihtimalle çok güzel bir manzara ile karşılaşacaksınız. Belki yüzlerce defa kıyısında bira içip balık yediğiniz Eymir Gölü’nü tamamen farklı bir açıdan görüyor olacaksınız, belki Yalıncak’tan ODTÜ kampüsünün eşsiz bir görünümüne şahit olacaksınız, belki de hep yakınından geçip hiç gitmediğiniz bir yerlere gideceksiniz.

Ankara'daki Hazineler !

Hazineler konu olunca aklıma hep Coelho’nun Simyacı’sı gelir. Bilirsiniz, çoban Santiago İspanya’da bir hazinenin düşünü görür ve Mısır piramitlerine yolculuk yapar. Yolda sahip olduğu her şeyi kaybeder, dünyaları kazanır, aşkı bulur, dünyanın ruhuyla konuşur. Ama hazinesini bulması için düşlediği yere gittikten sonra, gerisin geriye düşü gördüğü yere gelmesi gerekir. Yıkık çatılı kilise harabelerindeki firavun ağacının başına geri döndüğünde artık aynı kişi değildir. Bu oyun bir bakıma -az da olsa- bunu başarıyor.

Lafı fazla uzatmayayım. Bu konuda yazmaya devam edeceğim. Bir hazine avcısı olmak için komünite sayfasını ziyaret etmeyi unutmayın. Veya iki dakikalık tanıtım videosunu izleyin:

İyi avlar !

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: